ЗЕ-ВЛАДА ПІД ФЕЙКОВИМ ОПИТУВАННЯМ ПРИХОВАЛА НЕЛЕГІТИМНИЙ РЕФЕРЕНДУМ

Хмельницька територіальна організація Політичної партії «Європейська солідарність» вважає опитування від президента порушенням Конституції України, оскільки Основний закон передбачає лише одну форму опитування громадян – це референдум, який може ініціювати президент.

Питання, які на нього виносяться повинні були бути відомі заздалегідь, а сам референдум має проводити ЦВК згідно із процедурою, яка визначена у законодавстві. До речі, саме президент Зеленський обіцяв ухвалити закон про референдум, але за півтора року, маючи монобільшість у парламенті так цього і не зробив.

Опитування, яке стартувало сьогодні, відбувається без будь-якої регламентації та за відсутності основи у законодавстві. По суті під опитуванням замасковано та з порушенням процедури проводиться референдум.

Повідомлення у ЗМІ про те, що опитування буде профінансоване «Слугою народу» створює небезпеку узвичаєння практики використання політичними партіями сумнівних механізмів впливу на виборця у день голосування завдяки застосування інструментарію ніби-то демократичних процедур.

Частина 2 статті 71 Конституції України гарантує виборцям вільне волевиявлення. Відповідно до ч. 3 ст. 14 Виборчого кодексу України застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється. Отже, проведення у День голосування масштабного, наперед анонсованого опитування, яке проходитиме протягом дня голосування паралельно офіційному голосуванню є фактором психологічного, маніпулятивного впливу на виборця.

Проведення опитування у день голосування надаватиме йому особливої значущості, а його результати можуть демонструватися як волевиявлення усієї країни, що створює загрозу маніпулювання вкрай важливими питаннями, у тому числі – національної безпеки.

До того, наголошуємо, фінансування опитування за рахунок провладної політичної партії прямо порушує законодавство про фінансування політичних партій, оскільки воно дозволяє використовувати кошти партій лише для їхньої статутної діяльності. Опитування президента, який не має жодного юридичного відношення до партії, точно не може розглядатись як її статутна діяльність.