Рік президентства Петра Порошенка

Оцінюючи рік, що минув з моменту обрання Петра Порошенка президентом, потрібно мати на увазі, що цей рік був найважчим і складним не тільки для Президента, але й для всієї країни за всю її історію.
Український народ обрав Президента України в один тур, чим пришвидшив перезавантаження влади. Президент продовжив цей процес і змусив парламент піти на дострокові перевибори.
Таким чином була частково подолана політична криза в країні. Зробивши висновки з минулих років, головний критерій роботи Петра Порошенка – єдність команди. Він не намагається узурпувати владу. На сьогодні конфліктів між президентом та прем’єром не існує. Петро Порошенко не змінював формат системи, він діє виключно в рамках чинної конституційної моделі і впливає на парламент через власну фракцію.
Після виборів, задача номер один яка стояла перед Президентом – це питання миру та війни. Рік тому Москва окупувала частину України, майже весь схід знаходився під контролем бойовиків. Петро Олексійович зміг уникнути ризиків великої війни з РФ. За рік він відносно стабілізував ситуацію на Сході та з попілу відновили армію. Сам президент своїм найбільшим досягненням називає провал проекту «Новоросія». Символічно , що саме напередодні річниці президентства Петра Порошенка проект був закритий, а Лавров визнав, що так звані ЛНР та ДНР повинні залишатись частиною України.
Разом з тим вся світова спільнота визнала мирний план Президента, як основу для врегулювання конфлікту на сході країни. Його стратегія передбачає зміцнення обороноздатності України та нарощування збройних сил.
Що стосується питань оборони та національної безпеки. Враховуючи усі нинішні проблеми армії – її постачання, оцінку професіоналізму і так далі, – армія з’явилася. Рік тому її практично не було. І зараз на Сході кількість наших військових і техніки в кілька разів більше, ніж тогоріч. Фінансування Збройних сил України збільшено до 40 537 061 200 грн. Разом на оборону країни в 2015 року Україна витратить за різними статтями витрат до 90 млрд грн.
Великим досягнення Президента Петра Порошенка політологи вважають ведення зовнішньої політики. За рік його президентства було підписано угоду про ЗВТ та угоду про асоціацію з ЄС, і більшість країн Євросоюзу її вже ратифікували. Те, що на Ризькому саміті нам не вдалось отримати безвізовий статус, звичайно, проблема, але Президент домігся, аби ЄС назвав чіткі календарні рамки його запровадження і це стане дійсністю вже наступного року. Потрібно відзначити, що за останній рік Україна отримала серйозну підтримку від Європи, а Петро Порошенко, як політик та парламентар серед іноземних партнерів складає враження компетентної людини. Сьогодні Україна є серйозним суб’єктом переговорів на міжнародному рівні.
Також Президент зіграв ключову роль у досягненні домовленостей з МВФ, які дозволили уникнути дефолту, повної економічної катастрофи і дали можливість розпочати процес стабілізації курсу та фінансової системи.
Загалом ніхто з колишніх президентів не стикався з такими проблемами і обставинами. В умовах побудови нової країни Україна опинилася в центрі уваги, відповідно виникли завищені вимоги й очікування.
За рік президентства Петро Порошенко став ініціатором проведення реформ. Він першим пропонує нововведеня і стимулює уряд та парламентську більшість.
• Утворив Національну Раду Реформ, яка стала майданчиком для узгодження позицій органів влади;
• Став ініціатором утворення Національного Антикорупційного Бюро;
• Привів волонтерів у структури Міністерства оборони і створив нові можливості для кар’єрного росту командирів, що відзначилися в боях;
• Ініціював обговорення ряду резонансних реформістських тем;
• Патронує всім проектам реформ, що наближують Україну до ЄС навіть тоді, якщо їх пропонують політики «чужих» фракцій. Наприклад, реформа МВС.
Перебуваючи рік на посаді Президента Петро Порошенко чітко дотримувався позиції розмежування державних ресурсів та олігархічного бізнесу. Весь цей час він вів боротьбу із олігархами. Завдяки цьому галузь газорозподільних мереж, Укртранснафта та Укрнафта вже не знаходяться під повним контролем олігархів. Президент не залежний від жодного з олігархів. Свою виборчу кампанію він профінансував сам. І досі жодної копійки так званої “допомоги” для президента та АП не надійшло і не надійде.
Що ж стосується власного бізнесу Президента, то ніхто більше ніж він сам не зацікавлений у тому, аби виконати свою обіцянку і продати компанію “Рошен”. Залучення до процесу такої авторитетної світової компанії як «Ротшильд» свідчить про серйозність намірів. Проте криза та війна в Україні дещо ускладнюють цей процес. До того ж президент обіцяв продати компанію, а не віддати задарма. Крім того, усіма можливими методами на зрив продажу бізнесу Президента працює і Путін. Ним були арештовані активи Липецької фабрики, яка є частиною компанії «Рошен». Це, в свою чергу, не дало можливості продати фабрику, якої він хотів позбутись швидше, ніж «Рошен» в цілому.
Президент запропонував зміни до Конституції у частині децентралізації влади, що є ключовим моментом мирного плану. Він переконаний, що делегування таким чином частини президентських повноважень територіальним громадам дозволить взяти на себе і відповідальність, і напрямки розвитку регіонів саме територіальним громадам та місцевим радам, які буде обрано вже з новими повноваженнями, і це буде давати можливість формувати виконкоми. Також ухвалено закон про особливий порядок самоврядування в деяких районах Донбасу, який вступить в силу після повного виконання Мінських домовленостей.
За рік президентства Петро Порошенко змінив світогляд на участь України в Другій світовій війні. Вперше за всю історію на державному рівні був відзначений День пам”яті і примирення. З однаковими почестями згадували усіх жертв війни, визволителів, воїнів Червоної армії та воїнів УПА. Попри критику Москви та деяких політиків у Польщі Президент підписав пакет декомунізаційних законів. За ініціативи Петра Порошенка проблеми депортованого народу кримських татар, відтепер розглядаються на абсолютно новому рівні. Президент пообіцяв надати їм статус корінного народу.
Варто відзначити і те, що Петро Порошенко вперше за багато років досягнув консолідації українців. На сьогодні конфлікту між російськомовними та україномовними не існує. В зоні АТО воює більше 50% російськомовних українців. Зважена гуманітарна політика, яку у всіх регіонах проводить Президент, об’єднує українців в міцну націю.
Петро Порошенко залишається найпопулярнішим політиком, має найвищі показник довіри, і люди не бачать йому альтернативи. За його президентства створилась мережа друзів та партнерів України закордоном, безпосередні контакти із світовими лідерами, – це те чого раніше наша держава не мала. Частково, звичайно, це пов’язано із гостротою нашої кризи, але велику роль відіграла і активність Петра Порошенка. В напрямку зовнішньої політики ми маємо найбільш динамічного та найкраще підготовленого президента за всю історію незалежної України.